28 listopada 2011

Program BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK


Zapewnienie zdrowia i bezpieczeństwa dzieciom stanowi podstawowe zadanie dla rodziców i nauczycieli. Wraz z rozwojem dziecka, jego samodzielności , musimy coraz bardziej wyposażyć je w umiejętności przewidywania zagrożeń, unikania ich, a jeśli już zaistnieją – w zdolności radzenia sobie z sytuacją trudną. Dzieci w młodszym wieku charakteryzuje brak przewidywania skutków podejmowanych działań, słaba kontrola własnych emocji , a także niewielkie doświadczenie życiowe i wąski zasób technik radzenia sobie z różnego typu problemami. Konieczne jest zatem jak najwcześniejsze wyposażenie ich w nawyki unikania, zapobiegania i możliwie szybkiego pokonywania niebezpieczeństw.
           Edukację bezpiecznego uczestnictwa dzieci w ruchu drogowym należy rozpocząć już w wieku przedszkolnym i traktować jako podstawowy element przygotowania dziecka do szkoły oraz dalszych etapów jego życia i działalności.
Dlatego też w Przedszkolu Samorządowym nr 1 im. bł. S. Celestyny Faron w Brzozowie podjęłyśmy działania skierowane na poprawę bezpieczeństwa naszych dzieci, poprzez wdrażanie  programu Baw się i żyj bezpiecznie, unikaj zagrożeń. Pragniemy, aby rok szkolny 2011/2012 był rokiem Bezpiecznego przedszkolaka.  W związku z realizacją tematu Jestem bezpieczny na drodze , 30.09.2011 roku nasze przedszkole odwiedził pan policjant  Kazimierz Barański. Podczas spotkania dzieci poznały , zrozumiały zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym ( podczas poruszania się po chodniku, ulicy, na przejściu dla pieszych).  Poznały numery telefonów alarmowych oraz zasady ich używania - tylko w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu. Całe spotkanie przebiegało w miłej atmosferze a uatrakcyjniły go okolicznościowe piosenki i wierszyki przygotowane przez dzieci z gr. VI .
          W ramach współpracy z Powiatową Komendą Policji zostaliśmy zaproszeni na
I Konferencję  Bezpieczeństwo w ruchu drogowym, która odbyła się w BDK . Dzieci z oddziału VI przygotowane przez Panią Alicję Byczyńską rozpoczęły spotkanie programem artystycznym   Bądźmy bezpieczni na drodze. Występ spodobał się zebranym,  a nagrodą były głośne brawa, słodycze i maskotki.


                                                                                                                           Kula Dorota










KONKURS PIOSENKI - "Jesienne nastroje"

„Jesienne Nastroje” pod takim hasłem przebiegało tegoroczne spotkanie z piosenką organizowane w Przedszkolu nr 2 w Humniskach w dniu 16.11.2011r. W tym dniu pogoda zrobiła wszystkim psikusa,  ponieważ spadł pierwszy śnieg , więc temat konkursu jesiennych nastrojów chwilowo uległ zmianie. Pomimo tego gorąca atmosfera i wspaniałe występy pozwoliły jeszcze na chwilkę wrócić Pani  Jesieni.
Konkursie brały udział dzieci w wieku 5-6 lat. Nasze przedszkole reprezentowały dzieci przygotowane przez panią Asię Pietrykę z oddziału VI –Sportowcy: Gabrysia Ryba zaśpiewała piosenkę pt. „Przyszła Jesień”, zaś Radek Błahut piosenkę „Wietrzyku psotniku”. W spotkaniu tym brali udział również mali artyści z zaprzyjaźnionych przedszkoli naszej gminy m. in. z Grabownicy Starzyńskiej, Starej Wsi, Humnisk nr 1, oraz  Brzozowa nr 2. Dobry humor towarzyszył uczestnikom przez całe spotkanie. Przedszkolaki - gospodarze konkursu uświetnili całe wydarzenie programem taneczno-muzycznym.
Na zakończenie każdy z uczestników oraz przybyłych gości otrzymał piękne dojrzałe jabłko jako symbol tegorocznego konkursu. Mali wykonawcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz piękne nagrody.
Tego rodzaju spotkanie z kulturą pozytywnie wpływa na rozwój cech sfery  muzycznej jak i sfery społecznej. Dlatego też chętnie kolejny raz będziemy uczestniczyć w tego typu wydarzeniach.

            Bardzo serdeczne dziękujemy rodzicom dzieci za pomoc w przygotowaniu ich do konkursu.
 Joanna Pietryka



17 listopada 2011

„Zaczarowane słowa”- spotkanie z poezją Wandy Chotomskiej



Już po raz kolejny w Przedszkolu Samorządowym Nr 1 im bł. s. Celestyny Faron w Brzozowie odbył się konkurs recytatorski. Tym razem było to spotkanie z poezja Wandy Chotomskiej, która jest znaną i cenioną polską pisarką, jedną z najwybitniejszych współczesnych autorek wierszy i opowiadań dla dzieci i młodzieży. Napisała ponad 200 książek, audycji radiowych i telewizyjnych, scenariuszy do filmów krótkometrażowych i sztuk teatralnych. Stworzyła niezapomniany cykl dobranocek Jacek i Agatka. Jej utwory są pełne humoru, uśmiechu i radości życia. Wanda Chotomska żadnego malucha nie zostawi obojętnym, każdego zaczaruje i zrymuje. Jak wielu twierdzi, to prawdziwa czarodziejka słów, bawi się nimi w sposób zaskakujący i wielce odważny, igra skojarzeniami, zawsze jednak porusza się po świecie najbliższym dziecku. Uczy, ale nie poucza, zdobywa czytelników żartem delikatnym i celnym. Jej utwory oprowadzają dzieci po otaczającym je świecie, podkreślają znaczenie przyjaźni, uczą wrażliwości i rozwijają wyobraźnię. W twórczości Wandy Chotomskiej możemy dostrzec także wiele walorów dydaktyczno- wychowawczych, które sukcesywnie rozwijane mogą przyczynić się do kształtowania wrażliwości na piękno żywego słowa.
Przewodnim celem tegorocznego spotkania z potkania z poezją była popularyzacja twórczości Wandy Chotomskiej wśród najmłodszych, upowszechnianie sztuki recytacji oraz integracja środowiska przedszkolnego.
Na wstępie dyrektor przedszkola Anna Lasko przywitała dzieci oraz licznie przybyłych rodziców. Następnie odbyła się inscenizacja wiersza pt. „Chłopak na opak”, przygotowana przez dzieci uczęszczające na kółko teatralne podpieką Agnieszki Sowy. Kolejno występowali uczestnicy z poszczególnych grup, począwszy od maluchów po straszaki, łącznie 29 dzieci. Każde dziecko recytowało jeden wiersz Wandy Chotomskiej, który przygotowywało  w domu z pomocą rodziców.
Po niewątpliwie starannie przygotowanych występach wszystkich uczestników komisja konkursowa złożona z zaproszonych rodziców oraz pozostałych przedszkolaków  intensywnością braw i okrzyków oceniła występy uczestników i postanowiła nagrodzić wszystkich wręczając im dyplomy, książeczki  oraz słodki upominek.
Podczas całego spotkania panowała serdeczna atmosfera zarówno rodzice jak i koledzy dopingowali swoich przyjaciół i nagradzali ich gromkimi brawami. Mamy nadzieję, że poprzez tego rodzaju formy popularyzacji poezji wśród dzieci  będziemy kształtować poczucie estetyki i wrażliwości na piękno polskiej poezji.


4 listopada 2011

DESZCZOWE ZABAWY Z RYTMEM - zajęcia pokazowe



Dzisiaj, 4 listopada w naszym przedszkolu zostały przeprowadzone zajęcia pokazowe z logorytmiki. Zajęcia te przygotowała i przeprowadziła, w grupie VI „Sportowcy”, pani Alicja Byczyńska. Obserwatorkami zajęć były panie z zaprzyjaźnionych przedszkoli z Brzozowa, Humnisk, Starej Wsi, Grabownicy.

Na  początek przedszkolaki pięknie przywitały się ze wszystkimi wystukując sylabowy rytm swoich imion. Następnie chętne dzieci opowiedziały o zmianach, jakie zaobserwowały jesienią w pogodzie. Po tym wprowadzeniu pani Ala zaprosiła „Sportowców” na logopedyczne zabawy z deszczem.


Najpierw dzieci usprawniały narządy mowy poprzez „malowanie” kropelek deszczu czubkiem języka na podniebieniu górnym przy szeroko otwartych ustach, na wewnętrznej stronie policzków, na brodzie, w kącikach ust, na wargach, na ząbkach górnych i dolnych. Ćwiczenia te wykonywane były przed lusterkiem, dlatego dzieci miały przy tej zabawie niesamowita frajdę. Dalej przedszkolaki ilustrowały ruchem wiersz „Wiatr” D. Gellnerowej poszukując jednocześnie różnych określeń wyrażenia „pada deszcz” (leje, kapie, mży, siąpi, kropi). Z zadaniem tym „Sportowcy” poradzili sobie znakomicie. Jednak to co dzieciom podobało się najbardziej to wszystkie zabawy słuchowo-ruchowe: „Burza”, „Spacer w deszczu”, „Deszczowe chmury”. Dużą wiedzą przedszkolaki wykazały się także w zabawach, w których należało wyklaskiwać i tworzyć różne rytmy. Na zakończenie dzieci wzięły jeszcze udział w zabawie rytmizującej „Kałuże”, w której to dzieci podczas trwania dźwięku wystukiwanego na bębenku poruszały się tak aby omijać „kałuże”. Na przerwę w muzyce zatrzymywały się przed kałużą i ją obunóż przeskakiwały.





 
Na zakończenie spotkania pani Katarzyna Milczanowska z przedszkola  w Starej Wsi wygłosiła, dla obecnych nauczycielek, referat na tema możliwości wykorzystania logorytmiki na zajęciach z dziećmi. Poszerzyła i wzbogaciła tym samym naszą teoretyczną wiedzę na ten temat. Podsunęła również pomysły na dalszą, ciekawszą i efektywniejszą pracę z przedszkolakami.
Zajęcia bardzo podobały się nie tylko nam – nauczycielom, ale przede wszystkim zachwycone nimi były dzieci, które bawiąc się rozwijały słuch fonematyczny, utrwalały właściwy tor oddechowy, usprawniały motorykę aparatu artykulacyjnego oraz koordynację słuchowo-ruchową, a także rozwijały słownictwo.
 Jolanta Chrobak


3 listopada 2011

WARZYWA I OWOCE – samo zdrowie

          Wszyscy wiedzą, jak zdrowe i potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu są warzywa i owoce. Są one cennym źródłem witamin i składników mineralnych. Powinny pojawiać się na talerzu co najmniej pięć razy dziennie. Ale jak zachęcić dzieci do tego, aby je tak często spożywały?

Rozwiązania tego problemu podjęły się dzieci z grupy „Sportowcy”, które podczas październikowych zajęć zorganizowanych przez panie: Alicję Byczyńską oraz Joannę Pietrykę zachęcały do częstego spożywania zarówno warzyw jak i owoców w formie sałatki   oraz ulubionej przez wszystkich pizzy.
Głównym celem tych zajęć było przede wszystkim kształtowanie u dzieci odpowiednich nawyków żywieniowych, dotyczących częstego spożywania warzyw i owoców, utrwalenie ich nazw oraz zastosowania w kuchni. Bardzo ważne też było uświadomienie dzieciom konieczności ich spożywania dla ich zdrowia i prawidłowego rozwoju.
Przed zajęciami praktycznymi starszaki zapoznały się z zasadami higieny i bezpieczeństwa podczas wykonywania potraw. Wszystkie dzieci miały przygotowany odpowiedni fartuszek oraz były wyposażone w deseczkę do krojenia i plastikowy nożyk. 
Aby przygotować sałatkę musiały najpierw umyć, obrać a następnie pokroić owoce: jabłka, pomarańcze, mandarynki, melona, winogrona, banany. Do zadań dzieci należało także połączenie wszystkich składników i na koniec oczywiście degustacja wybornej sałatki.








Kilka dni później dzieci samodzielnie przygotowały pizzę ze swoimi ulubionymi warzywami. Ich zadaniem było umycie, obranie i pokrojenie: ogórków, pomidorów, pieczarek, papryki oraz poukładanie wszystkich warzyw na wcześniej przygotowane ciasto. Dzieci także  posypywały pizzę różnymi przyprawami aby była jeszcze lepsza w smaku.

Praca w zespole dostarczyła dzieciom wiele radości i satysfakcji z własnoręcznie wykonanej pracy. Zapał dzieci do pracy był ogromny, a sałatka i pizza smakowały wyśmienicie. Mamy nadzieję, że zarówno owoce jaki i warzywa będą teraz częściej gościły na wszystkich stołach.

Bardzo dziękujemy Rodzicom za dostarczone przez dzieci warzywa i owoce.