4 kwietnia 2012

WIELKANOC - TRADYCJE I ZWYCZAJE

Dzisiaj, 4 kwietnia 2012 r. w naszym przedszkolu odbyła się wyjątkowa uroczystość. 
Nasze przedszkolaki pod kierunkiem nauczycielek: pani Joli Chrobak i pani Ani Szajnowskiej-Jajko  przygotowały program artystyczny związany ze zbliżającymi się Świętami Wielkiej Nocy.  Dzieci zaprezentowały piosenki i wiersze o tematyce świątecznej, a także zatańczyły taniec  „Wiązanka Góralska” oraz przedstawiły układ do piosenki "Śmigus-dyngus". Na zakończenie spotkania został wystawiony teatrzyk kukiełkowy pt.: "Bajeczka wielkanocna", który przygotowały panie: Alicja Byczyńska, Anna Szajnowska-Jajko i Jolanta Chrobak.
Wielkanoc uznawana jest za najważniejsze i najstarsze święto chrześcijańskie poświęcone pamięci zmartwychwstania Chrystusa. Święta te są symbolem zwycięstwa dobra nad złem, prawdy nad kłamstwem, ducha nad materią. Są nośnikiem wielu wartości religijnych i moralnych, dlatego należy szukać różnych sposobów i środków rozwijania zainteresowania tradycjami wielkanocnymi już u dzieci w wieku przedszkolnym. Dzięki takim spotkaniom dzieci uczą się:
  • zwyczajów i obrzędów ludowych związanych z tradycjami Świąt Wielkanocnych
  • uświadamiają sobie rolę tradycji w życiu narodu
  • integrują się ze społecznością przedszkola we wspólnym przeżywaniu i zabawie
  • angażują się do aktywnego udziału w uroczystościach przedszkolnych
     Po uroczystości dzieci wybrały się do sal na poszukiwania podarków od Zajączka wielkanocnego:) który przyniósł dla nich słodycze do koszyczków.

"Na stole święcone, a obok baranek, koszyczek pełny barwnych pisanek i tak znamienne w polskim krajobrazie - w bukiecie srebrzyste, wiosenne bazie. Zielony barwinek, fiołki i żonkile barwami stroją uroczyste chwile. W dom polski wiosna wchodzi na spotkanie, gdy wielkanocne na stole śniadanie..." -
Z NAJLEPSZYMI ŚWIĄTECZNYMI ŻYCZENIAMI DLA DZIECI, RODZICÓW ORAZ WSZYSTKICH PRZYJACIÓŁ ODWIEDZAJĄCYCH NASZĄ STRONĘ INTERNETOWĄ - PRACOWNICY PRZEDSZKOLA NR 1 ORAZ DYREKTOR ANNA LASKO

Jola Chrobak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz